//Олексій Стеценко: «На ринку не вистачає компаній, які пропонують комплексний підхід до запровадження систем точного землеробства»

Олексій Стеценко: «На ринку не вистачає компаній, які пропонують комплексний підхід до запровадження систем точного землеробства»

У другому дні конференції «Ефективне управління аграрними компаніями» директор з розвитку бізнесу компанії «Агроскоп Інтернешнл» підніме питання використання інструментів та систем в точному землеробстві. В особистому інтерв’ю Олексій Стеценко розповів про проблеми впровадження систем точного землеробства в Україні та про те, які програмні продукти є найбільш перспективними.

 Які програмні продукти для аграріїв на вашу думку є найбільш необхідними та перспективними?

Одним з необхідних програмних продуктів є сучасна ERP-система (Enterprise Resource Planning System), яка дасть аграріям змогу відстежувати собівартість продукції окремо щодо кожного поля. Також потрібний програмний продукт для дистанційного моніторингу стану полів, що аналізує дані за індексом NDVI. Ще один «must have» – точний прогноз погоди. Це може бути мобільний додаток чи веб-сервіс, який надає точний прогноз погоди для планування польових робіт.

До найбільш перспективних можна віднести продукти, які допоможуть аграрію ухвалювати рішення, що базуються на інформації кількагодинної «свіжості». Наприклад, рішення про вечірнє обприскування та діючу речовину, що використовуватиметься, виходитиме з даних ранкового обльоту полів за допомогою БПЛА.

- Які помилки допускають аграрії при впровадженні систем точного землеробства?

- 1. Починають із контролю витрат пального і телематики, а не з розуміння того, що відбувається з ґрунтом.

  1. Намагаються використовувати безкоштовний GPS-сигнал замість системи RTK.
  2. 3. Інвестують гроші в дорогі машини й обладнання, але при цьому не купують найкращого програмного забезпечення або використовують безкоштовні версії з обмеженим функціоналом.
  3. Вирішують, що «в нас абсолютно унікальні умови й господарство, і для цього нам потрібен штат висококваліфікованих програмістів для написання власного програмного продукту».
  4. 5. Впроваджують технології точного землеробства, при цьому забувають визначати їхню ефективність (собівартість тонни продукції та врожайність на кожному полі).

На якому етапі перебувають українські господарства у сфері інтеграції систем точного землеробства (та програмних продуктів) порівняно із закордонними колегами? На кого варто рівнятися та переймати досвід?

Вже досить багато українських аграріїв належать до кола світових лідерів у сфері інтеграції точного землеробства. В Україні є господарства, які за рівнем застосування технологій точного землеробства не поступаються найкращим господарствам США та Німеччини, проте їх менш як 1%. У цих країнах поширення технологій точного землеробства, можливо, не таке масштабне, але господарств, які їх запровадили, набагато більше, ніж у нас, і при цьому має місце системний підхід.

Брати приклад необхідно із США, а саме – штатів із кукурудзяного поясу, та зі Східної Німеччини. Варто відзначити Нідерланди як країну, яка змогла поєднати високу якість аграрної освіти, сучасні наукові розробки та їх практичне впровадження у сільському господарстві.

Також варто звернути увагу на ті країни і господарства, які отримують високі врожаї, при цьому знижуючи вартість кожної тонни. Для нас такою країною стала Велика Британія, яка свого часу поставила світовий рекорд урожайності пшениці озимої із використанням платформи для точного землеробства, яка зараз називається Contour.

Яким є співвідношення попиту та пропозиції на ринку систем точного землеробства?

 Сьогодні можна точно сказати, що кожен елемент точного землеробства представлений кількома провайдерами на українському ринку, і аграрії можуть обирати, з якою компанією впроваджувати систему точного землеробства. Але на ринку не вистачає компаній, які пропонують комплексний підхід до реалізації цієї системи. Швидше за все, вам запропонують переобладнати або замінити сівалки, обприскувачі, трактори й інші сільськогосподарські машини, а вже інша компанія із задоволенням забезпечить агрономічний супровід і запрограмує ваші сівалки на змінну норму внесення. Але компанію, яка реалізує все вказане і розробить методику визначення фінансових результатів, знайти дуже важко.

 Які основні перепони стоять перед аграріями, що стримують впровадження систем точного землеробства?

Основною перепоною є несистемність. І саме з неї випливає інша складність: дуже мало компаній можуть пояснити, що зміниться після впровадження технологій точного землеробства та як і коли зміниться собівартість вирощеної продукції.

 Яка ситуація із забезпеченням господарств фахівцями із впровадження та обслуговування систем точного землеробства?

Сьогодні предмет чи навіть цілий напрям точного землеробства вивчає більшість аграрних вишів в Україні, але, на жаль, не всі з них мають можливість познайомити студентів з дієвими практиками точного землеробства. Тому кадрів не вистачає, і зараз готові до роботи лише ті спеціалісти, які навчалися в реальних «польових» умовах.

Від | 2018-09-11T17:11:29+00:00 Вересень 11th, 2018|Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Залиште коментар