LFM 2020: «Глобальні кризи – локальні рішення» (#LFM20)

10 вересня 2020 року асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» та агенція UCABevent провели ХІ Міжнародну конференцію «Ефективне управління агрокомпаніями» (LFM) – подію №1 в Європі в сфері агро. В інноваційному бізнес-парку Terminal Z конференцію LFM відвідало 350+ представників топ-менеджменту та спеціалістів агробізнесу.
плату за участь.
Цього року наскрізною темою конференції стало питання впливу COVID-19 на аграрний сектор України. Як змінились тренди споживацької поведінки, до чого готуватися аграрному бізнесу та що чекає на ринок праці після карантину – учасники заходу отримали відповіді на всі болючі питання від експертів.
Іван Верлан, партнер McKinsey&Company та Степан Яшин, асоційований партнер, ко-лідер Агро-Практики в СНД McKinsey&Company, виступили з кейсом «Зміна споживчих уподобань та їх вплив на АПК». За словами спікерів, пандемія негативно вплинула на світову економіку, але галузь споживчих товарів постраждала менше. Довгострокові споживчі тренди пов’язані зі збільшенням онлайн-каналів, активним способом життя людей, розвитком органічної та екологічно чистої продукції. Тренд на розвиток цифрового формату замовлень спостерігався ще раніше, але він значно прискорився під час пандемії. Левова частка онлайн-замовлень зберігається і після карантину. У зв’язку з пандемією фактори безпеки, турботи про здоров'я і екології стали ще більш важливі для покупців. Тенденцію до споживання здорових продуктів харчування відмітили і спікери під час дискусії «Вектори змін у споживацькій поведінці». Також експерти відзначили, що в українців зріс інтерес до місцевих продуктів, вони почали їсти своє, натуральне і якісне.
Олена Бойченко, Директор Human Capital Advisory Services Deloitte зазначила: «Ми живемо у час парадоксів на тлі величезної невизначеності». Пандемія виявилась «машиною часу»: зміни, які мали б відбутися протягом десятиліть, сталися упродовж кількох тижнів. За словами експертки, сьогодні ми опинилися в новій системі координат, де працюємо, вчимося і розважаємося онлайн. Внаслідок пандемії COVID-19 світ, про який ми читали у прогнозах на досить далеке майбутнє, раптово став нашою реальністю. Поточна глибока криза, з якою одночасно стикнулися бізнеси по всьому світу спонукає нас переглянути традиційні підходи до управління персоналом. Завдяки дослідженню Global Human Capital Trends, стало відомо, що глобальним трендом є формування відчуття приналежності серед працівників. Це відчуття є головним драйвером залученості й фундаментальною потребою людини. Воно є навіть важливішим для працівника, ніж відчуття поваги на роботі чи задоволеності тим, як приймаються рішення в компанії.
В цілому, спікери конференції позитивно оцінили реорганізацію офісів і готові перевести частину своїх співробітників на віддалену роботу. Власники бізнесу наголосили, що ефективність роботи працівників вдома не знизилася. Однак погодились з тим, що в онлайн не перенесеш ефективний нетворкінг. Офлайн зустрічі будуть все також потрібні і важливі.
На прямому зв’язку з США був Роман Шеремета, професор економіки університету Кейс Вестерн Резерв з кейсом «Макроекономічний огляд: фінансові та політичні засади». Експерт розповів про вплив пандемії на ВВП, рівень безробіття, інфляцію, фондовий ринок в світі, США та Україні. Детально зупинився на структурних змінах ринку праці. На думку Романа, для боротьби з майбутніми ризиками запрацює більш регульована економіка, і з’явиться національно орієнтоване виробництво («купуй українське»). На дистанційну роботу переведуть більшість процесів: дослідження показують, що люди вдома працюють продуктивніше, ніж в офісі. Відбудуться зміни і в сфері відносин: люди будуть менше ризикувати, більше заощаджувати і зберігати соціальну дистанцію.
Заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький виступив з кейсом «Ринок землі: наслідки для української економіки». Експерт наголосив, що ринок землі — тільки один з трьох елементів земельної реформи. ОТГ — зараз є базисом, ключовим елементом реформи, бо громада отримує в розпорядження всі землі та можливість змінення їх призначення. Держава має надавати якісний сервіс, виступаючи арбітром. Зараз держава надає безоплатну інформацію про всі природні ресурси та інфраструктуру. Другим важливим фактором є земельний моніторинг. З 1 липня 2021 року щотижня держава буде інформувати всіх про продаж земель: скільки гектарів, де, яка ціна і які норми по концентрації. Що стосується нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, то в майбутньому можливо в індивідуальному порядку перегляд НГО землі, що ініціюється громадою. Тарас зазначив, що попри розвиток онлайн технологій, залишається необхідність в очній комунікації з населенням з усіх питань, що стосується ринку землі і земельної реформи в цілому.
В заключній дискусії «Глобальні кризи – локальні рішення» взяли участь провідні експерти, серед яких Алекс Ліссітса, УКАБ, ІМК, Сергій Кравчук, Gals Agro, Євгеній Радовенюк, Grain Alliance, Владислав Чечоткін, ROZETKA, Юрій Косюк, МХП. У живому обговоренні учасники поділилися думками, що таке пандемія для бізнесу: шанс, виклик або проблема. Вони зійшлися на думці, що однозначно відбулася трансформація відношення до бізнесу, світу і можливостей.
У партнерстві з онлайн-виданням AgroPortal.ua відбулося нагородження переможців премії Aгро Champions – найкращих агроспеціалістів України. За звання найефективніших у 10 номінаціях змагалися топ-менеджери компаній, земельний банк яких перевищує 10 тис. га. Переможці премії Aгро Champions визначалися на основі оцінок Експертної ради, до складу якої увійшли компанії, які спеціалізуються на пошуку та оцінці керівників вищої ланки, міжнародні організації, аудиторські компанії, консалтингові та ресурсні компанії, які працюють на аграрному ринку України чи дотичні до нього.
Сотні професіоналів, спеціалістів та однодумців зібралися на одному майданчику, тож учасники могли налагодити нові бізнес-зв’язки. На гостей конференції чекав розіграш цінних призів. Подарунки надали партнери проекту: NewHolland, Crédit Agricole Bank, Bayer, Horsch.
Міжнародна конференція «Ефективне управління агрокомпаніями» вже одинадцять років поспіль стає майданчиком, який об’єднує топових агровиробників, представників ресурсних компаній та інноваційних стартапів задля обміну досвідом, презентації передових розробок та нетворкінгу в широкому колі професіоналів. Команда асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» та агенції UCABevent дякує всім учасникам та партнерам заходу, що розділили цей день разом з ними.